Logo
All Calendars Athletic District Calendar Events School Calendar 2017-2018 Graduation Dates 2017-2018 Uniform Statewide Assessment Calendar Working Calendar
Contacts Directory Accounting Operations Affirmative Action Alternative Education Athletics Behavior Education Support Team (BEST) Budgeting Certification Community Involvement Office Continuous Improvement Court Liaison Curriculum and Instruction Driver's Education Elementary Education Energy Management English Language Arts Escambia County Public Schools Foundation ESOL Evaluation Services Exceptional Student Education Facilities Planning FDLRS Finance and Business Services Fine Arts Focus Training Food Services General Counsel Guidance Services Health Services High School Education Human Resource Services Information Technology Internal Auditing Maintenance and Custodial Services Math MediaServices Middle School Education New Facility Name Submissions Operations Payroll & Benefits Accounting PBIS Physical Education Professional Learning Protection Services Psychological Services Public Relations Purchasing Department Risk Management & Benefits Roy Hyatt Environmental Center SAZAC School Choice School Records School Social Workers Science_ECSD Social Studies Student Services Title I Transportation Warehouse Wellness Workforce Education Teaching Employment Opportunities Department Sub Folder
School Listing Page Elementary Schools Middle Schools High Schools Alternative Schools Virtual Academy School Listing with Contact Info Bus Transportation Info Enroll in a School Find Your School
School Board
Superintendent
AeSOP Board Meeting Information Bus Transportation Committees ECSD Meeting Info GroupWise Email Employee Pay Stub - Skyward Employment Information Financial Information Find Your School Focus Gradebook Free & Reduced Meal Application Meal Payments My Links Risk Management & Benefits School Choice Information Schoolnet School Violence Staff Students Student of the Month Vendors Student Online Registration Teacher Resources Page TrueNorthLogic

Students Of the Month September

Congratulations September Students of the Month!

Bailey Middle

Sabina Huseyn - 6th       

Madyson Padilla - 7th 

Kaylie Dalapena-8th                                       

Bellview Elementary

Da'Shaun Maull - 5th   

Makayla Hills- 5th                                         

Bellview Middle

Gabriel Gunter - 8th          

Catherine Spina - 8th                                        

Beulah Elementary

Kelsey Austin-K

Aaliya Sanderson-1 

Kenlee Fillingim-2

Chloe Purvis-3

Abigail Davis-4

Ian Faass-5

Blue Angels Elementary

Ashlyn Torgesen- 4th     

Samantha Bryson - 4th                                      

Booker T. Washington High

Allison Blankenship - Senior           

JC Edwards- Junior

Addison Cronk-Sophomore

Kyle Chicco-Freshman                                         

Bratt Elementary

Mary-Clayton Dawson-3rd

Bentley Lowery-Pre-K

Brentwood Elementary

Jaylen Williams-5th 

Javon Simmons-4th

Randelaysia Grier-4th

Katelynn Jacobian-5th

Brown-Barge Middle

Katelyn Loudon-8th

Aedan Mueller-7th                             

Ensley Elementary

Cameron Kelly-5th

Aleahya Stone-Shoemore-5th

Adrianne Kimball-5th

Makayla Thress-5th                                                                

Ernest Ward Middle

Savannah Doremus-8th

Shelby Cotita-7th

Drake Driskell-6th

Escambia High

Tierra Golden-Senior

Josh Dufurrena-Junior                                         

Escambia Westgate School

Terrel Lowe-2nd

Turner Cudworth-5th

Michael Shoemo-8th

Bradley Dixon-Senior

Ferry Pass Elementary

Alyssa Jones-5th

Jordan Luckie-5th                                     

Ferry Pass Middle

Collin Betties-6th

Deundre Atkins-6th

Leah King-6th

Devante Thomas-6th

Global Learning Academy

Amaya Powell-5th

Jamera Ridgell-5th                                        

Hellen Caro Elementary

Cael Hagy-5th

Jake Hilley-4th                                  

Holm Elementary

                                       

Jim Allen Elementary        

Ja'Shaun Hampton-5th

Jude List-5th              

Lincoln Park Primary

Jeremiah Robinson-K

Telicia Whaley-K                                            

Longleaf Elementary

Jerson Agabin-5th

Katelyn Sharit-5th                                        

McArthur Elementary

 Allyson Schimmel-5th

James Higgins-5th                                    

Molino Park Elementary

Logan Mace-5th

Leila Mason-5th                                  

Montclair Elementary

Terrionna Davis-Pre-K

Aviyon Griffin-Pre-K                                         

Myrtle Grove Elementary

Jillian Buchko-5th

John Anderson-5th                                     

Navy Point Elementary

Michael Ramsey-1st

Kaliyah Connally-K                                           

NB Cook Elementary

Perce Ferry-4th

Ella Younger-4th                                     

O. J. Semmes Elementary

Mason Putt-K               Demartel Slaughter-1st       Trinity Johnson-2nd      Azera Brantley-3rd     Jaden Powell-4th         Lamaria Brown-5th 

Samiaya Edwards-K    Ashton Rudolph-1st            Jaquarious Lewis-2nd  Makayla Beasley-3rd  Aniya Smith-4th  

Tailyn Bishop-K            Cederick Montgomery-1st   Kymani Alualu-2nd                    

Jamiyah Parker-K                                                     Zamonte Files-2nd                     

Oakcrest Elementary

Kaiya Park-2nd 

Jaylynn Cox-3rd                                   

Pensacola  High

Rodriego Alamilla-Senior

Kinan AlSheikh-Senior

Pine Forest High

Stephon Adams-Senior

Tyreke Purifoy-Sophomore                                                           

Pleasant Grove Elementary

                                   

R.C. Lipscomb Elementary

Macie Hawkins-K

Destiny Stuckey-3rd                                              

Ransom Middle

Sarrah Goodyear-6th

Andrew MacWhinnie-6th                  

Scenic Heights Elementary

                                

Sherwood Elementary

                                           

Tate High

Jazmyn Quarells-Sophomore

Christopher Balk-Sophomore                                     

Warrington Middle

Justice Gilmore-6th

Zachary Wheat-6th

Camron Agnew-7th

Cortes james-7th                                         

Weis Elementary

                                          

West Florida High

Madison Helton-Sophomore

Niko DeMarco-Junior

West Pensacola Elementary

Mystik Solomon-4th

Isabella Sfeir-1st                                   

Woodham Middle

Alex Reeves-Casas-7th

Alejandria Ramos-Nichols-8th

Trinity Massengale-7th

Jackson Travis- 6th

Workman Middle

Drake Kelley- 6th grade

Haedyn Vowell-  6th grade