Logo
All Calendars Athletic District Calendar Events School Calendar 2016-2017 Testing Calendar 2016-2017 Graduation Dates 2016-2017 School Calendar 2017-2018 Graduation Dates 2017-2018
Contacts Directory Accounting Operations Affirmative Action Alternative Education Athletics Behavior Education Support Team (BEST) Budgeting Certification Community Involvement Office Continuous Improvement Court Liaison Curriculum and Instruction Driver's Education Elementary Education Energy Management English Language Arts Escambia County Public Schools Foundation ESOL Evaluation Services Exceptional Student Education Facilities Planning FDLRS Finance and Business Services Fine Arts Focus Training Food Services General Counsel Guidance Services Health Services High School Education Human Resource Services Information Technology Internal Auditing Maintenance and Custodial Services Math MediaServices Middle School Education New Facility Name Submissions Operations Payroll & Benefits Accounting PBS Physical Education Professional Learning Protection Services Psychological Services Public Relations Purchasing Department Risk Management & Benefits Roy Hyatt Environmental Center SAZAC School Choice School Records School Social Workers Science_ECSD Social Studies Student Services Title I Transportation Warehouse Wellness Workforce Education Teaching Employment Opportunities Department Sub Folder
School Listing Page Elementary Schools Middle Schools High Schools Alternative Schools Virtual Academy School Listing with Contact Info Bus Transportation Info Enroll in a School Find Your School
School Board
Superintendent
AeSOP Board Meeting Information Bus Transportation Committees ECSD Meeting Info Email Employee Pay Stub - Skyward Employment Information Financial Information Find Your School Focus Gradebook Free & Reduced Meal Application Meal Payments My Links Risk Management & Benefits School Choice Information Schoolnet School Violence Staff Students Student of the Month Student Online Registration Teacher Resources Page TrueNorthLogic Vendors

"Clip art licensed from the Clip Art Gallery on DiscoverySchool.com"

Students of the Month November

School Student Grade Student Grade Student Grade Student Grade
Hellen Caro Elementary Addison Ray 5th grade Emma Lacour 4th grade        
Montclair Elementary Jerray Wright 1st grade Victoria Woodard 1st grade        
McArthur Elementary Jaxon Limpin 3rd grade Jymon McCaster 3rd grade        
Bratt Elementary School Presley Johnson 2nd grade Jared Hudson 4th grade        
Escambia High School Kendall Salazar Freshman Garrett Collins Junior        
Blue Angels Elementary Gabriel Schuck 3rd grade Shayla Lambert 3rd grade        
Woodham Middle  Tavares Gross 6th grade Isabella Vose 7th grade Gwen Ward 8th grade Aneshia Thicklin 7th grade
Brentwood Elementary Ariyana Miles 2nd grade Alex Smith 2nd grade        
Navy Point Elementary Justin Tran 4th grade Ashely Alvaro 5th grade        
Molino Park Elementary Gus Leatherberry 3rd grade Aryanna Smith 3rd grade        
Jim Allen Elementary Addison Everette 3rd grade D'Shayla James 3rd grade        
Bellview Elementary Brihanna Dixon 3rd grade Aiyana Dykes 3rd grade        
Ferry Pass Elementary Joyeeta De 3rd grade Keandre Hernandez 3rd grade        
Pensacola High School Paul Miron Junior Fabian Burgos Sophomore        
Lincoln Park Primary School Adrian Nelson 1st grade Jalaeya Pugh 1st grade        
Beulah Academy of Science Lucinda Peskar 8th grade Savannah Marshall 8th grade        
Scenic Heights Elementary Kelsey Saladino 3rd grade Kolby Saladino 3rd grade        
Suter Elementary Lily Davis 3rd grade Cooper Lindemann 3rd grade        
Sherwood Elementary Helena Lozada 4th grade Zachary Evens 4th grade        
Bellview Middle Drue Serpas 8th grade Javia Lewis 8th grade        
R.C. Lipscomb Elementary Jaclynn Caddell 5th grade Abigayle Keever 2nd grade        
Warrington Middle School Algie Stallworth 8th grade James Small 8th grade        
Myrtle Grove Elementary Holli Barberi 3rd grade Christian Thompson 3rd grade        
Pine Forest High School Mariaestella Silva Senior Jaquez Longmire Senior        
George Stone Technical Center Michael Guy Post-secondary            
West Florida High Katelyn McFarland Junior Justin Schubeck Junior        
Tate High School Allie Lavallee Junior Carl Foster Junior        
Escambia Westgate Daniel Littler 2nd grade Eric Davidson 5th grade Avadon Davidson 6th grade Michaela Harrelson Senior
West Pensacola Elementary Michael Ruble 5th grade Tanisha Holmes 5th grade        
Global Learning Academy Kimani Encalade 4th grade Kezia Jenkins 4th grade        
Oakcrest Elementary School Faith Travis 1st grade Samvon Holland 4th grade        
Warrington Elementary Ayden Reed  3rd grade Kayden Hall 3rd grade        
Longleaf Elementary Anthony Ancona  3rd grade Jeiel Lewis  3rd grade        
Weis Elementary Bryson Allen 3rd grade Miyahna Page 3rd grade Marquita Gratton  3rd grade Courtney George 3rd grade
Lipscomb Elementary Kennedi Lloyd Kindergarten Isaac Wagner 3rd grade        
Ensley Elementary Jezmin Garcia 3rd grade Nuh-Quynh Huynh 3rd grade Allison Antonio 3rd grade  Lizbeth Barragan  3rd grade
Washington High School Tyrelle McGhee Senior Natalie Santiago  Junior Jacob Paullin Sophomore  Nolan Costa Freshman
Beulah Elementary Lauryn Williams Kindergarten Keegan Flowers 1st Kaden Oksanen 2nd Hayden Adams 3rd
  Cameron Cross 4th Kaylee Nguyen 5th